lizbeth1987 lizbeth1987
  • 22-09-2019
  • Mathematics
contestada

8 pounds of birdseed cost $12.80. What is the price per ounce?

Respuesta :

tamanats15 tamanats15
  • 22-09-2019

Step-by-step explanation:

First convert the 8 pounds to ounces by multiplying by 16.

8*16=128 ounces

Then divide the cost by the total ounces.

128/$12.80=0.10

The price per ounce is $0.10.

Answer Link
unicorngurl4907543 unicorngurl4907543
  • 22-09-2019
I don’t know lol I’m sorry and I oopsksksk
Answer Link

Otras preguntas

The right to choose ones own religion in the Holy Roman Empire was granted by the
what group of people is being criticized by this cartoon?
whats two numbers that have the sum of 17 but the difference of 1
in the dissent, black argues that, after the courts decision, students everywhere will
graph this linear equation y=3x-1
Where did the Shang Dynasty first develop? A.by the Heng Shan mountains B.near China's southern plains C.around the Yellow River D.close to the island of Hong K
whats 9 divided by672
What is the oxidation number of S in Li2SO4?
what is a mixture that is consistent throughout?
HELPPPPPPPPPPPPP PLEASEEE HURRY!!!!which change took place in the african slave trade in the 1500s? A. Enslaved people were sent to the americas by spanish and