Human15
Human15 Human15
  • 21-08-2019
  • Mathematics
contestada

Write an equation:You paid $14.75 for 4 ice cream cones that cost 2.50 each and two drumsticks that were d dollars each


URGENT PLEASE ANSWER!!!!

Respuesta :

PinkSupernovaRemnant
PinkSupernovaRemnant PinkSupernovaRemnant
  • 27-08-2019

Answer:

d = (14.75 - (4 × 2.50) ÷ 2

Step-by-step explanation:

the cost of 1 drumstick = d

2.50×4=10.00

14.75-10.00=4.75

4.75÷2=2 3/8

2 3/8 = 2.375

Answer Link

Otras preguntas

Quotant of 2 more than a number and 5 is 8
The width of a rectangle is 2x ^2 +9x -7 and length is x^2 -9
In the Book “I Am Malala” were there any conflict struggles that the character had to go through?
- 7/3x +y to the 2nd power (if w=1 x=6 y=3) show work
The national bank Hamilton established in 1790​
If x is divided by 5 the remainder is 4. If why is divided by 5 the remainder is 1. What is the remainder when x+y is divided by 5
why do you think root hairs are produced only on the part of the root system that has stop?​
_________ ensures that the ideas in an essay move smoothly and logically from one point to the next.
SHWhat is the greatest common factor (GCF) of 35 and 28?​
Solve for x in the equation