pridebutter pridebutter
  • 26-05-2019
  • Mathematics
contestada

the price of milk found by / its cost in cents by its volume in gallons.
what are the units in words?

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 26-05-2019

Answer:

Step-by-step explanation:

Milk is often priced in the units "dollars per gallon."  I pay $3/gallon for mine.

If you want the units cents instead of dollars, then the units would be

"cents per gallon."

Answer Link

Otras preguntas

In his Preface to Lyrical Ballads, Wordsworth focused on _______________.
what is the inverse of the function??
A video game designer is evaluating a new release and issues a pre-release version to a set of testers. The testers spend an average of 12 minutes to complete
How do you say the child is crying in Spanish?
why do lights far tends to blink
Kelly joins Powerhouse Gym. The cost is $30 per month and a one-time $100 joining fee. Lisa joins MegaMuscle Gym for $35 per month and a $50 joining fee. In ho
Which program was president franklin d. roosevelt proposing in this speech?
What is the median of the data represented by the box plot? Enter your answer in the box.
What is a down payment of 20 percent on a purchase price of $215,000?
The nations of the European Union collaborate in all of the following areas EXCEPT