sanchitcoolcham5503 sanchitcoolcham5503
  • 25-04-2019
  • Mathematics
contestada

At a store, Susan selected a pumpkin that weighed 35.2 ounces. Pumpkins cost $1.80 per pound. There are 16 ounces in 1 pound. How much did Susan's pumpkin cost?

Respuesta :

grace200452 grace200452
  • 25-04-2019

$3.96 i think i just did the math

Answer Link

Otras preguntas

While walking to the kitchen in the middle of the night, jamal tripped over an object that he could not see in the dark. which part of the cns sent a signal to
A device that transform mechanical energy to electrical energy is a
The diameter of a circle is 4 centimeters. What is the circle's area?
3. Consider the following line from "Spunk": "A clear case of self-defense, the trial was a short one, and Spunk walked out of the court house to freedom again"
Find the value of x in 6(x-2)=-18​
The first Earth Day, celebrated in the United States on __________________, marked the beginning of the modern environmental movement with coast-to-coast rallie
What is 2043.666666 rounded to decimal places
What does greenberg mean when he says it's not an unusual human characteristic to reduce the world down to very few elements?
Which of the following releases the most primary pollutants into the air? a. electric power plants b. manufacturing plants c. mining operations d. transportatio
To encourage economic growth, President Carter proposed