hellokityy13 hellokityy13
  • 23-04-2019
  • Mathematics
contestada

Jake bought 4 1/2 pounds hamburger for the cook out. How much did it cost him if hamburger is $1.80 per pound​

Respuesta :

Blonde202
Blonde202 Blonde202
  • 23-04-2019

Answer:

8.10

Step-by-step explanation:

4 times 1.80 equals 7.20

1/2 times 1.80 equals 0.90

7.20 plus 0.90 equals 8.10

Answer Link

Otras preguntas

While looking out the window, you see lightning flash and then two seconds later, you hear the thunder. How far was the lightening from you
Help anyone???? Please
a body with v=20m/s changes its speed to 28m/s in 2sec. its acceleration will be
-3x(5-4)+3(x-6) what is the simplified expression
Not a test just that. ? Is throwing me off after 25x what does that mean genuinely confused
Federal Bank of America has loaned $9,000 to Southgate Animal Hospital, using a 90-day non-interest-bearing note. The bank discounted the note at 8%. The debit
Which was the last battle of the war that the English and the French fought in North America? Which plant was native to the New World?
"Among our ancestors, those who feared animals, darkness, and heights were more likely to survive long enough to reproduce." The person who believes this espous
Is racism something positive and important in this life? I need a paragraph, ill mark you as brainliest
A company had net income of $210,000. Depreciation expense is $26,000. During the year, Accounts Receivable and Inventory increased $15,000 and $40,000, respect