kaylafontini12
kaylafontini12 kaylafontini12
  • 23-04-2019
  • Mathematics
contestada

It cost $180 to rent a car for 3 days. Find the cost for renting a car for 1 week.

Respuesta :

hjpeterson12
hjpeterson12 hjpeterson12
  • 23-04-2019

Answer: $420 for 1 week.

Step-by-step explanation:

First, do 180/3 to find the cost to rent it for one day. Which is 60. So it cost $60 to rent a car for one day. Now, we want to find out how much it costs to rent for 1 week. Multiply 60 by 7. Which equals 420. It costs $420 to rent a car for 1 week.

Answer Link
Target3
Target3 Target3
  • 23-04-2019

Answer:$420

Step-by-step explanation:

You find the unit price for one day (180 divided by 3), which is 60. You then multiply that by the amount of days you will have the car (60 x 7).

Answer Link

Otras preguntas

In a bag of keys, there are 15 silver keys, 5 black keys, 11 copper keys, and 4 painted keys of various colors. One key is drawn out at random. What is the prob
If x = - 2 and y = 3, what is the value of - x∧- y? the answer is 1/8. how?
What are decomposers classified as in an ecosystem?
compare and contrast the process of digestion in cindarians and echinoderms
what are the Confederate states?
What does IP stand for (as in IP address)? Also, what is overtype mode?
how do u say fat pig in german
The product of the first and last digit is equal to 48 The sum of the last two digits is greater than 7The sum of the first two digits is equal to 9
Write 10 sentences describing your weekend - what you did, normally do and going to do
What is 12-2x6 + 2/2 ?