Foxqueen
Foxqueen Foxqueen
  • 22-04-2016
  • Mathematics
contestada

Directions: Find the unit rate with the second given unit in the denominator.

$60.00 for 8 pizzas.

Relax

Respuesta :

Dontthankmebrainme
Dontthankmebrainme Dontthankmebrainme
  • 22-04-2016
Hi there,

OK were finding the unit rate for 60.00 dollar for 8 pizzas frist we divide 

60.00/8=7.5

OK so that the answer $7.50 per pizza
Answer Link

Otras preguntas

how do you add fractions wiyh improper fractions
Any number that is divisible by 3 is also divisible by 6.Find a counterexample to show that the conjecture is false. 21182412
In monocots the endosperm is a large portion of the seed, while in dicots this structure is virtually absent. Explain the absence of the endosperm in dicots
What helps you to identify the main idea if it is not clearly stated?
find the correct sum of these geometric series.. *a1=343, an=-1, r= -1/7 *a1=80, n=7, r= -1/2 *a1= 3, a8=384, r=2 Please help me with these problems.. :(
bisects EOG. EOF = y + 30 and FOG = 3y – 50. Solve for y. 20704050
what is the difference between aquaculture and pisciculture?
bisects EOG. EOF = y + 30 and FOG = 3y – 50. Solve for y. 20704050
Write sin3xCos2x + cos3xsin2x as a single trigonometric function
Why do some countries have to adopt more than one standard time ?