Mmmaadddiee
Mmmaadddiee
26-02-2019
Mathematics
contestada
Can you please help me with this question?
Respuesta :
ahmedu02
ahmedu02
26-02-2019
She can buy 5.75 pounds that cost $9.89
1 pound cost $1.72
Quarter pound cost 1.72/4= $0.43
10/0.43= 23r0.11
23*0.25(quarter pound)=5.75 pounds
5.75*1.72= $9.89
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 91+ )
Otras preguntas
Which of the following best explains why Hammurabi’s Code is important? a. It is the first written document. b. It is the same code of rules and laws used by ma
HELP! Mr johnson needs a shelf to hold a set of textbooks, each [tex] 1\frac{3}{4} [/tex] inches wide. How many books will fit on a 35- inch - long shelf? a
The first factories in America produced __________. A)textiles B)gunpowder C)shoes D)iron tools
Judges in a court of appeals reach their decision through a _______________________ vote. three-fourths majority minority unanimous
How did Roman Assemblies contribute to democratic principles? a. Assemblies had the power to make laws. B.Assemblies acted as advisory councils. c. Assemblies p
The Western Church claimed authority over the Eastern Church because the Pope? a. wanted the Eastern Church to remain Christian. b. wanted the Eastern Church to
In biological systems most of the original energy from the sun is lost as? A. Light B. Kinetic energy of motion C. Heat D. Potential chemical energy
Which statement about Abraham Lincoln's view of the South is NOT true? a. He believed that most Southerners were Unionists and not secessionists. b. He took a r
[tex]5^{1+log_4x}+5^{log_{0.25}x-1}=\frac{26}{5}[/tex]
Use apple in a sentence.