alyssaupson5699 alyssaupson5699
  • 24-02-2019
  • Mathematics
contestada

3. If Juan purchased three 24-ounce cans of motor oil for $10.80, how much did he pay per ounce?

A. $2.59
B. $3.60
C. $.45
D. $.15

Respuesta :

dgoldenberg777
dgoldenberg777 dgoldenberg777
  • 24-02-2019

Answer: the answer is c) $.45

Step-by-step explanation:  to find out how much per ounce, you need to divide the price by the quantity. so 10.80/24=.45

Answer Link

Otras preguntas

Xavier buys a computer for $525, which includes taxes. He pays for the computer over a 12-month period by paying $48.13 per month. Which statement about Xavier’
Darwin sailed on which ship
The compound zinc sulfate, znso4 is soluble in water. write the net ionic equation for the dissociation reaction that occurs when solid zinc sulfate dissolves i
how does dexter use his knowledge of the higher social classes to become rich ?
The length of the hypotenuse line segment AC in right triangle ABC is 25 cm. The length of line segment BC is 15 centimeters. What is the approximate measure of
All persons born or naturalized in the United States, and subject to the jurisdiction thereof, are citizens of the United States and of the state wherein they
How many shells does the element neon have? A.1 B.2 C.8 D.18
A(n) ______close to a cover letter leads to more interviews because you are contacting the employer. a. passive b. lengthy c. active d. creative
Which of the following correctly describes the components of DNA? A. DNA is made up of proteins consisting of the sugar ribose, a carbon ring, and one of fo
Can someone help I’m not sure if I got this problem right