Respuesta :

Answer:

The cost of 1 apple is $0.49

Step-by-step explanation:

One Pear = Four Apples

2 Pears + 3 Apples = $5.39

Two Pears = Eight Apples

8 Apples + 3 Apples = 11 Apples = $5.39

$5.39 / 11 Apples = $0.49 per apple