gracie3193 gracie3193
  • 25-01-2019
  • Mathematics
contestada

a package of twelve cans of black beans cost $6.84. What is the cost of three cans of black beans?

Respuesta :

dan4283 dan4283
  • 28-01-2019
$1.71. divide the cost of the package of 12 cans in $6.84. once you get unit price per can, multiply unit price by 3 cans.
Answer Link

Otras preguntas

why might someone choose to use the y-intercept and the slope to graph a line?
Fernando paid 2.80 for potatoes .Potatoes cost 0.25 per pound . How many pounds of potatoes did Fernando buy?
how did early people use domesticated animals
Which most likely describes a supersaturated solution? A. a hot solution with all of the solute dissolved B. a cold solution with all of the solute dissolved
ed spent 35% of his time on roller coasters. if he was there for 8 hours, how much time did he spend on roller coasters
explain 2 ways to evaluate 15(90-3)
Marcia uses 5 ounces of chicken stock to make one batch of soup. She has a total of 400 ounces of chicken stock. How many batches of soup can Marcia make
according to the ninth amendment, who retains certain rights not mentioned in the constitution?
Jonas cut a piece of rope into 6 pieces that were each 5 3/8 inches long how long was the original piece of rope?
Which expression does NOT equal 4/5? 4 x 1/5 2 + 2/5 1/5 + 1/5 + 1/5 + 1/5 2 x 2/5