zasova zasova
  • 24-01-2019
  • Mathematics
contestada

a 5-ounce can of tuna costs $0.90. a 12-ounce can tuna costs $2.40. which is a better buy?

Respuesta :

hushehady
hushehady hushehady
  • 24-01-2019

12 oz :)

Step-by-step explanation:


Answer Link
watsonjessica751 watsonjessica751
  • 24-01-2019

Answer:

the 12 ounce can

Step-by-step explanation: you get more bang for your buck


Answer Link

Otras preguntas

Which statement illustrates the distributive property? Please help
Water on each side of a divide flows in...
Rio grande river separates what Texas city from Mexico starts with E
Which statement illustrates the distributive property? Please help
How do you tell if an equation is linear or not????
Water on each side of a divide flows in...
How do you tell if an equation is linear or not????
What is a major city in Alaska that starts with F
Which statement illustrates the distributive property? Please help
Pyrenees mountains border Spain and this European country starts with F