timmy902003p1xu31
timmy902003p1xu31 timmy902003p1xu31
  • 24-01-2019
  • Mathematics
contestada

Lori bought some plums and 4 peaches. The peaches cost $1.88 in all and the plums cost $0.33 each. She paid $3.86 in all, not including tax. How many plums did she buy?

Respuesta :

inuyashamonkey inuyashamonkey
  • 24-01-2019

Answer:

6 plums

Step-by-step explanation:

if you subtract the price she paid for the peaches from the total she paid, you'll be left with 1.98. divide 1.98 by 0.33 and you'll get 6

Answer Link

Otras preguntas

What is a substrate?
What is the difference between multipolar, bipolar, and unipolar neurons?
What role did the food supply play in shaping the nomadic life of hunter-gatherers and the settled life of farmers?
What do the three witches predict will happen to Macbeth? a. He will be unable to sleep and waste away until death. b. He will not be king, but his sons will be
how to solve 2 5/2-2 3/2
What tool does the Federal Reserve use to influence the volume of money in the economy by buying and selling government securities?
Julie needs to cut 4 pieces of yarn, each with the same length, and a piece of yarn 7.75 inches long. Let y represent the length of each of the equal pieces of
What was the outcome of the 1990 Myanmar election? How did the government respond?
A cart travels 4.00 meters east and then 4.00 meters north. Determine the magnitude of the cart’s resultant displacement.
What is the RICE regimen for injuries? A. a homeopathic herbal remedy B. a series of steps to facilitate recovery C. a program designed to prevent injuries D. a