HHHHHHHHHMMMMMMMMM HHHHHHHHHMMMMMMMMM
  • 24-01-2019
  • Mathematics
contestada

Change the rate $6.48 for 24 can case of sprite to a unit rate

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 24-01-2019

Answer:

$.27 per can

Step-by-step explanation:

To find the unit rate, we take the total cost and divide by the number of cans

$6.48/24

$.27 per can

Answer Link

Otras preguntas

On January 1, 2021, Dreamworld Co. began construction of a new warehouse. The building was finished and ready for use on September 30, 2022. Expenditures on the
What domain is helpful and harmful to human A plantae. B archea C eukarya. D bacteria
Boiling point non example
What is the area of this compound shapes?​
what do you call the powers of the government that are written in the constitution a.implied powers b. expressed powers c. concurrent powers d. reserved power
Landon is a maintenance worker at an amusement park. He stands atop a raised platform of the park's most popular roller coaster. At the start of Landon's inspec
I need help with this asap Correct answer : Brainlist answer
Do basketball have strong lung capacity?
The fact that you are more likely to earn more money over your lifetime with a post secondary degree means... a.the more money you pay for the degree guarantee
PLS I NEED HELP THIS IS THE LAST QUESTION FOR MY GEOMETRY WORKSHEET ANYTHING IS APPERCIATED