zharagibson zharagibson
  • 23-01-2019
  • Mathematics
contestada

A 2-quart carton of soy milk costs $4.44. What is the price per pint?

Respuesta :

jayden10312006 jayden10312006
  • 23-01-2019

Answer:

The cost of soy milk per pint is $1.11


Answer Link
wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 23-01-2019

Answer:

$1.11 per pint

Step-by-step explanation:

We know 1 quart = 2 pints

2 quarts = 4 pints

We need to take the cost and divide by the number of pints

$4.44 /4 pints

$1.11 per pint

Answer Link

Otras preguntas

what goal of the constitution was also a goal of the Magna Carta?
what goal of the constitution was also a goal of the Magna Carta?
what goal of the constitution was also a goal of the Magna Carta?
what goal of the constitution was also a goal of the Magna Carta?
what goal of the constitution was also a goal of the Magna Carta?
what goal of the constitution was also a goal of the Magna Carta?
what goal of the constitution was also a goal of the Magna Carta?
what goal of the constitution was also a goal of the Magna Carta?
what goal of the constitution was also a goal of the Magna Carta?
what goal of the constitution was also a goal of the Magna Carta?