yazanadel992 yazanadel992
  • 21-12-2018
  • Mathematics
contestada

You can buy 20 ounces of cereal for 4.40$ or 16 ounces of the same brand for 3.68$ which is the better buy?

Respuesta :

bunnymarshmarloykw47
bunnymarshmarloykw47 bunnymarshmarloykw47
  • 29-12-2018

To find the better buy, we can find how much they cost for an ounce and find it by comparison.

First option:

20/4.4

=$4.545454...

Second option:

16/3.68

=$4.3478...

As $4.3478..< $4.5454.., the second option is cheaper and therefore is the better buy.

Hope it helps!

Answer Link

Otras preguntas

What is the best west to remember MOHs hardness scale
What motivated the United States to enter into a war in Spain?
a talent or quality that you are born with is
What element on the periodic table is a radioactive gas with 136 neutrons
no not all lines are diagonals
can someone please write a paragraph using these words: temporary, restrictions, district, exceed, and maximize then... write a sentence for each word: stagger
What is one significant way transportation changed in the United States in the first half of the nineteenth century? A.Canals were built, primarily in the North
What is the molarity of 5.00 g of NaOH in 750.0 mL of solution?
Combine like terms. 4a + b + a A. 4a + 4b B. 5a + 5b C. 5a + b D. 4ab
How to calculate moments with 3 separate weights of different amounts at different points? 200N 100N