emmanuelosiele emmanuelosiele
  • 25-11-2018
  • Mathematics
contestada

At the Grocery stores, a six-pack of bottles water costs 2.88. How much does each bottle cost?

Respuesta :

hannah2612 hannah2612
  • 25-11-2018
.48 cents per bottle
Answer Link
Salsabil10
Salsabil10 Salsabil10
  • 25-11-2018
Do 2.88 divided by 6
You will get 0.48 for each bottle of water.
$0.48 = 1 bottle of water
Answer Link

Otras preguntas

A rectangle has a length of 29 yards less than 9 times it’s width. If the area of the rectangle is 9418 square yards, find the length of the rectangle
Can someone help me pick out a quote from the character Mother? [See PDF to help]
brainiest to whoever rightt.
find the area of point b??
The presence of the atmosphere makes the earth unique planet​
how much energy is contained in 3moles of chlorine​
Historians use evidence when crafting historical narratives in order to: A. draw in an audience by including mythological elements in their narratives. B. prove
Help ASAP What are the correct notations for the following number line? (Select all that Apply)
Apple shows r_ _ _ _ _ _ to employees by treating them with fairness and kindness.
Explain briefly why ammonia and oxygen molecules participate readily in coordinate bonding. Give an example for the formation of an ion by ammonia by this means