busychickn748 busychickn748
  • 22-11-2018
  • Mathematics
contestada

If peanuts cost $6.59 per pound how much would it cost to buy three and a half pounds of peanuts

Respuesta :

Mareska95
Mareska95 Mareska95
  • 22-11-2018

Hi!

All we need to do in this case to multiply these two numbers, like this:

3,5 pounds * $6,59 per pound = $23,065

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Complete the table for the given rule. Rule: y is 2 more than 4 times 2 pls help
I haven’t written to him for 3 weeks. = The last time……………………………………………………………… It’s months since we decorated this room =We haven’t…………………………………………..............
81.5 g of metal was heated from 11 degrees Celsius to 69 degrees Celsius. If 6739 joules of heat energy were used, what is the specific heat capacity of the met
National anthem has tied all the diverse groups of people with a common thread of nationality Justify the statement​
Conoly Co. has identified an investment project with the following cash flows. If the discount rate is 10 percent, what is the present value of these cash flows
simplify each radical expression pleaseeee help i haven’t done algebra in 2 years
IF a and bare roots of 3x² - 6x + 2=0 ,then find. a, a-b​
find the equation for the parabola that has its vertex at the origin and has directrix at x =1/34
PLEASE HELP!!! geometry!
During the Spanish-American War, African-American soldiers a were treated as equals. b faced segregation and discrimination. c had little opportunity to disting