darkpain6851 darkpain6851
  • 22-11-2018
  • Mathematics
contestada

At the grocery store, 4 pints of ice cream cost $10.08. How much would 30 pints of ice cream cost?

Respuesta :

Mareska95
Mareska95 Mareska95
  • 22-11-2018

Hi!

We will solve this using proportions, like this:

4 pints cost 10,08

30 pints cost x

__________________

x = (30 * 10,08)/4

x = 302,4/4

x = 75,6

30 pints of ice cream cost 75,6$.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Which ratio is NOT equivalent to 4 dozen cookies from 6 cups of sugar. Group of answer choices 2 dozen cookies from 3 cups of sugar 8 dozen cookies from 12 cup
evaluate y=x^2+x-4, given x=2i
A 50.0 g sample of liquid water at 0.0°c ends up as ice at -20.0°c. How much energy is involved in this change.
what’s the powerhouse of the cell?
If the population of a small town was 3,000 today and the anticipated growth is estimated to be 5% per year, what will the population be in 8 years to the neare
Solve the absolute value equation: |2x−8|=−7
Why was the equilibrium in the Senate important to keeping the nation together?​
Reema has already cooked rice. (Into negative)​
list three purposes of mitosis in eukaryotic cells
Please describe in descriptive detail all you can see