lolypopmaria lolypopmaria
  • 25-10-2018
  • Mathematics
contestada

luke has $139 to spend and he has already spend $121.He wants to buy hamburgers buns,b,that each cost $4.write an equation

Respuesta :

beanieboo924 beanieboo924
  • 25-10-2018

$139 - $121 = $18

(139-121)  / 4 = b


BTW

he would only be able to buy 4 buns because he only has $18 dollars left and 4 buns x 4 dollars = a total cost of 16 dollars so

Luke would only be able to buy 4 buns and have $2 left over

Answer Link

Otras preguntas

write a chemical equation for action of HBr on ethanol​
Flexible Budgeting At the beginning of the period, the Fabricating Department budgeted direct labor of $9,280 and equipment depreciation of $2,300 for 640 hours
2 3 4 5 6 7 8 9 10 TIME REMAINING 54:33 If the word rudiment is defined as a fundamental principle or skill, and the suffix -ary is defined as "of or relating t
Which Expression is equivalent To -9x-1
Please help me with this
Fine the area of a circle with radius 8 in.
What is self-reliance in classical liberalism use an example. use you own words.
NPK fertilizer are added in the soil to fulfill the need of ________​
during chemosis what substance diffuse from one side to other side of the membrane​
What situation is the best example of a conflict in Judith Ortiz coders gravity