akemble3584 akemble3584
  • 24-10-2018
  • Mathematics
contestada

Ribbon candy costs $2.50 per foot.How many feet ca you buy if you have $11.25

Respuesta :

gxwang2025 gxwang2025
  • 24-10-2018

Answer:

4.5 ft

Step-by-step explanation:

11.25/2.5=4.5 so you can buy 4.5 feet

hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

i need help writing an equation from a graph
What is the ranges for f(x) = 2x + 4 when the domains are 1, 2, 3, and 10
What process are sedimentary rocks formed from igneous rocks?
a bank allows university students a 1000 overdraft facility on their bank accounts. in one month a student was 675 overdrawn. the next month the same student
Our galaxy contains roughly 250000000000 stars. How many billion is this?
How do I solve this complex multi-step equation 2x + (-2 )= 10x - 4 ?
the boiling point of krypton is -152°c. the boiling point of radon is -6 °c What is the difference between the two boiling points?
use the equation y= -2+1. complete each problem(0,_)      (-5,_)      (20,_)      (-68,_)
The organ system that consists of ductless glands that secrete hormones and the molecular receptors on target cells that respond to the hormones is known as the
what is the 23rd term from these sequences   5,6,7,8,9