gemelo98 gemelo98
  • 24-10-2018
  • Mathematics
contestada

Fernando was at the store and i had to buy 4 items but each item cost 1.99 how much did everything cost?

Respuesta :

just4lilyv just4lilyv
  • 24-10-2018

Answer:

$7.96

Step-by-step explanation:

4 times 1.99 equals 7.97

Answer Link
h31124 h31124
  • 24-10-2018

Answer:

$7.96

Step-by-step explanation:

since each item cost $1.99 you can multiply by 4

4(1.99)= 7.96

or you can add 1.99 together four times

1.99+1.99+1.99+1.99=7.96

Answer Link

Otras preguntas

Write the ratio 36:56 in its lowest terms
Acceleration is a change in_____________
Cinderella dressed in yella Went upstairs to kiss a fella.... finish this popular phrase.
1. Guy de Maupassant wrote approximately three hundred short stories during his career.
TEN POINTS PLEASE HELPPPPP!!!!!! The cloud that has the least effect on the weather is a. simple b. stratus c. cirrus d. cumulus
At the end of chapter 1 of the strange case of Dr Jekyll and Mr Hyde, what troubling new does Mr Enfield tell Mr Utterson
By what distance do two objects carrying 1.0 C of charge each have to be separated before the electric force exerted on each object is 3.0 N ?
A person whose skin is coated with a toxic substance gives his/her contaminated clothing to another individual. This likely will result in what is called:A. Ris
it costs $50 plus $28 per month to join the gym.How much would it cost to join for 7 months?​
Last year a bamboo plant was 17 feet tall. It grew 10 feet this year. How tall is it now?