everardomaya5794 everardomaya5794
  • 23-10-2018
  • Mathematics
contestada

Containers of yogurt are on sale at 12 for $8.00. Use a ratio table to find the cost of 18containers of yogurt.

Respuesta :

exoticbunnylover123
exoticbunnylover123 exoticbunnylover123
  • 29-10-2018

3:2

6:4

12:8

24:16


18/3 = 6

18:6

18 containers would be 6 dollars.

Answer Link

Otras preguntas

18. What is the product? (2x-1)(X+4) A. 2X^2-4 B. 2X^2+4 C. 2X^2+7X-4 D. 2X^2-7X-4
Use f(x) =3x-5 and g(x) = 2x^2 x 1 for f(-6) 17?
A method managers use to evaluate the resources at their disposal and manage or alter them to achieve competitive advantage is referred as______________.
13. Find the smallest non-zero whole number which can be multiplied by 112 to give (i) a perfect square, (ii) a perfect cube. 15 points !
The universal genetic language of dna is common to virtually all organisms on earth. True or False
the point-slope form of the equation of the line with a slope of - 2 and an x-intercept of - 1
Dennis used 3/8 of a bucket of paint,and Jackson used 5/8 of an identical bucket. Who used more paint?
The high temperature in Fairbanks, Alaska was 12.2 degrees, then that night it fell 48.4 degrees. The next morning, it rose 17.1 degrees. What was the temperatu
Sir George Caley, Otto Lilienthal, Samuel Pierpont Langley, and the Wright Brothers all used UAS in the development of their concepts for manned aircraft. In wh
x2 + 3x +2 = (x+2) × what​