TunaBoi
TunaBoi TunaBoi
  • 22-10-2018
  • Mathematics
contestada

At the market 5 light bulbs cost 9 dollars how mush does 7 light bulbs cost?

Respuesta :

emmafedorcek emmafedorcek
  • 22-10-2018

So first off we need to figure out how much each light bulb cost. So 5 divided by 9= 1.8. so each light bulb cost $1.80.  To figure out how many 7 light bulbs cost multiply 7 by 1.8 which equals 12.6. So 7 light bulbs cost $12.60

Answer Link

Otras preguntas

24 is 16% of what number
Is a starfish an arthropod ? Science is so hard! Thanks
Whats the answer to 45=x(14-x)
How does being physically fit affect your resting heart rate?
How did the colonists justify their protests and ultimate rebellion ?
a large body of rock or gas that orbits the earther
Three consecutive even numbers add up to a number between 100 and 120. What might the numbers be?
What is a simple sentence using the word STAID? The sentence must make sense. Staid - ADJ - characterized by dignity and propriety; respectable
I need a simple diagram that I can easily understand tectonic plates...
What is a simple sentence using the word STAID? The sentence must make sense. Staid - ADJ - characterized by dignity and propriety; respectable