gabriellabadon2
gabriellabadon2 gabriellabadon2
  • 21-10-2018
  • Mathematics
contestada

If nuts coat $9.20 per pound how much would 2 1/4 pounds cost

Respuesta :

homebeebti homebeebti
  • 21-10-2018

9.20 divides by 4 is 2.3 per quarter pound


There are 9 quarters in 2 1/4


So 9 times 2.3 is 20.7

Answer Link
katherinrose3
katherinrose3 katherinrose3
  • 21-10-2018
Twenty dollars and seventy cents
Answer Link

Otras preguntas

Home health aide trades in old car a gas mileage of 18 1/4 miles per gallon.starting with a full tank of gas in her new car she travels 390 7/8 miles it takes 1
Which number line represents the solution set for the inequality 3(8-4x)<6(x-5)?
What is 1/2 + 1/3 + 1/4 - (.2 +.3 +.4)? Express your solution as a simplified fraction.
For the carbonate ion, CO3 2− 1- Draw the electron orbital diagram for the valence electrons of the central carbon before and after hybridization. 2- identify w
Please, help me with this. Solve X/6 = 7
A water solution is also known as an aqueous solution.
What three colors can be combined to produce any color within the visible spectrum​
a^2 + b^2 + c^2 = 2(a − b − c) − 3. (1) Calculate the value of 2a − 3b + 4c.
Please answer this now in two minutes
The functions f(x) and g(x) are graphed.On a coordinate plane, a curved red line with an upward arc, labeled g of x, crosses the y-axis at (0, 4) and the x-axis