gabriellabadon2
gabriellabadon2 gabriellabadon2
  • 21-10-2018
  • Mathematics
contestada

If Apple's cost $3.50 per pound how much would 1 1/2 pounds cost

Respuesta :

jade13cox
jade13cox jade13cox
  • 21-10-2018

5.25

3.50 for one pound and half of that is 1.75. so 3.50 + 1.75=5.25

Answer Link

Otras preguntas

what occurs when water flows or collects over land that is usually dry
Based on the Article, the reader can tell that __________.? (A).most of the people who liked Kahanamoku lived in the U.S. (B).surfing was what Kahanamoku liked
What are some similarities and differences between a situation that involves calculating surface area and a situation that involves calculating volume.
can yall help pls, im dumb.
Please list 2 of 4 examples as to why humans are the most dangerous creatures in the ocean.
Which was the last island that the allies captured before preparing to attack mainland japan? M A. Guam B. Iwo Jima C. Okinawa D. Sakhalin
How does Congress exercise control over the federal bureaucracy?
You wish to retire in 14 years, at which time you want to have accumulated enough money to receive an annual annuity of $17,000 for 19 years after retirement. D
Equation with angle addition can someone please answer please help
Which expression should you simplify to find the 90% confidence interval, given a sample of 36 people with a sample proportion of 0.45? O 0.45(1-0.45) A. 0.45 3