jayjayshimmer
jayjayshimmer jayjayshimmer
  • 24-03-2016
  • Mathematics
contestada

Ricky bought 8.5 oz of peanut butter for $2.72, Colin bought 12.75 oz for $4.21, and Shirley bought 15.8 oz for $5.53. Who got the best deal?

Respuesta :

kelpel197
kelpel197 kelpel197
  • 24-03-2016
Do 2.72/8.5, it gives you .32 so that Is .32 cents per ounce. Now do 4.21/12.75 that gives you .33 cents per ounce. Now do 5.53/15.8 that gives you .35 cents per ounce, so in conclusion Ricky got the best deal.
Answer Link

Otras preguntas

What is 40 over 72 in simplest form
are all lines of symmetry also diagonals? explain
What part of the body receives the stimulus for vision
Complete the sentences:I was writing ....................... .I have written ............................. .I have been writing ...................... .I had wr
How to round this number to the nearest thousandth 36.570438
One serving of oatmeal provides 16% of the fiber you need daily. You must get the remaining 21 grams of fiber from other sources. How many grams of fiber should
What is the rising action of tuck everlasting
what is 6 added to twice a number is equal to negative 8
How do you spell baguette in French
A lab technician has 680ml of solution of water and acid, 3% is acid how many millimeters  are acid? water? can someone please explain step by step to solve thi