rattysirp1dk2u rattysirp1dk2u
  • 25-09-2018
  • Mathematics
contestada

kelsey can buy 2 pounds of apples or $7. Write an equation to represent the cost, c, for a pounds of apples

Respuesta :

butterlord203
butterlord203 butterlord203
  • 25-09-2018

7(price) / 2(amount)=3.5 (price per pound)


Answer Link
XxUnknownMilkyxX
XxUnknownMilkyxX XxUnknownMilkyxX
  • 06-01-2022

Answer:

7(price) / 2(amount)=3.5 (price per pound)

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Twice the complement of an angle is 25 less than 3 times the angle. Find the measure of both angles.
Write 1 paragraph, with 5 to 7 lines, in complete sentences. One type of sea animal often moves to new waters by hitching a ride in or on ships. The animal can
can anyone help me solve ...​
Data with 950 observations are drawn from a bell-shaped distribution with a mean of 78 and a standard deviation of 19. Approximately how many observations are m
Which inequality is shown in the graph?
Define a function calc_pyramid_volume with parameters base_length, base_width, and pyramid_height, that returns the volume of a pyramid with a rectangular base.
Please help me to do the other answers
A parking garage charges the following amount for cars parked in the garage: For the first hour that a car is parked in the garage, there is no charge. After th
4 out of every 5 students made it to class on Monday. If there are 7500 students enrolled how many made it to class?​
An equilateral triangle has has an era of 43.5 square feet the height is 8.5 feet what is the Perimeter of the triangle