smilycb546 smilycb546
  • 25-09-2018
  • Mathematics
contestada

Mr seidel filled up his 14 gallon gas tank for $29.96 what was the price per gallon

Respuesta :

Smartkidddxes
Smartkidddxes Smartkidddxes
  • 25-09-2018
2.14 is the price per gallon.

I figured this out by dividing 14 by 29.96 and I got 2.14 and to check my work I multiplied 2.14 by 14 and got 29.96 .
Answer Link

Otras preguntas

Because FDR ran for an unprecedented 4 terms, Congress passed the_________ which limited the President to 2 terms or 10 years in office. 20th amendment 22nd am
A car with a mass of 900 kg accelerates at 45 m/s 2 squared. What is the force acting on the car?
For the following set of triangles, fill in the blanks with the correct measure. Enter your answers as number only. 1) m 2) m 3) m 4) m 5) m 6) m 7) Segment AB
what is 2 miles as a decimal
what is the oxidation number of cesium in Cs2Cr2O7
¿Dónde están _______ llaves? - Me parece que las dejé aquí. 2. Carlos, ¿El señor de la foto es ________ papá? 3. Marcela olvidó _________ celular en el salón de
please give answer ofHCF of 15 and 18​
WILL GIVE YOU BRAINLLEST! :) The two angles shown in the figure are supplementary. What is the value of x?
please help me with #15 !!! and explain please
The width of a rectangle is 2x + 10 feet and the length is 12x - 4 feet. Find the perimeter of the rectangle.