Chapo7898 Chapo7898
  • 21-09-2018
  • Mathematics
contestada

Seven pounds of grapes cost $10.43 how much would it cost for 3 pounds

Respuesta :

madelynn24
madelynn24 madelynn24
  • 21-09-2018
1. Divide $10.43 by 7 to find out how much each pound of grapes costs.
$10.43/7=$1.49
2. Multiply $1.49 by 3 to find out how much 3 pounds of grapes would cost.
$1.49•3=$4.47
3. So, 3 pounds of grapes would cost $4.47

Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

How do you tell if an equation is linear or not????
Which statement illustrates the distributive property? Please help
What is a major city in Alaska that starts with F
How do you think the world was created?
What is a major city in Alaska that starts with F
Pyrenees mountains border Spain and this European country starts with F
Rio grande river separates what Texas city from Mexico starts with E
Rio grande river separates what Texas city from Mexico starts with E
Rio grande river separates what Texas city from Mexico starts with E
How do you think the world was created?