neza99 neza99
  • 23-08-2018
  • Mathematics
contestada

unit rate of $7 for 8 apples

Respuesta :

egp903
egp903 egp903
  • 23-08-2018
You want to find out how much it costs to buy one apple. (Unit rate is the cost for a single unit of what you’re looking at.) If you divide the total cost for all of the apples by the number of apples, you will get the unit rate.
Answer Link

Otras preguntas

Who invaded northern India in the 1520s and established the Mughal dynasty? A. Ismail B. Babur C. Osman D. Suileyman
action verbs that begin with letter x
can you help me on problem 2 of poetry I want to plant some flowers to brighten up my lawn; I'll sit and watch for hours, the pretty, bursting blooms. I'll star
what two main political groups existed in the colonies in the 1700s? and how each group got its name
if a baking tray is 600mm by 500mm in diameter how many 25cm cupcakes can you fit on to the baking tray?
20-[6b-(4a+2b)] simplified
One half plus one eight equals
What is 3/4 of 2/5=
y=3x-5 3y-12x=-6 Substitution method
A student spins a spinner and rolls a number cube Is it dependant or independant and why?