hollycarpenterpdj3k8
hollycarpenterpdj3k8 hollycarpenterpdj3k8
  • 22-08-2018
  • Mathematics
contestada

Stephanie wants to buy 6 pencils case at a cost of $0.99 each.How many will the 6 pencils cases cost altogether

Respuesta :

st4rgrl
st4rgrl st4rgrl
  • 22-08-2018

6 pencil cases would cost $5.94.

You can create an expression to represent the scenario.

6×$0.99

=$5.94 for 6 pencil cases

Answer Link
BiologiaMagister
BiologiaMagister BiologiaMagister
  • 27-08-2018

All you have to do is multiplication, the pencil cases that will be bought times the proce of each case:

6 * 0.99 = 5.94 dollars


Hope it helped,


BioTeacher101

Answer Link

Otras preguntas

Can citizenship ever by lost? Explain the three ways.
How did the Japanese plan to catch the European colonial powers and the United States by surprise?
What did the case Plessey v. Ferguson decide?
(9x) (4x^3) (2x^4y) =
 Write an expository essay explaining which European motive behind imperialism in Africa was the most powerful.
what is 10 degrees lower than -6 degrees celsius
How did newly found petroleum supplies change the new nations in Southwest Asia?
75% of a certain number is 24. What is the number?
What is the name of the organelle that is responsible for digesting and recycling materials?
Do you think that Napoleon was a great leader? Explain.