saimashahzad123
saimashahzad123 saimashahzad123
  • 26-07-2018
  • Mathematics
contestada

Arturo buys x containers of ice cream shown to take to his friend's party. How much money did Arturo spend if he bought 4 containers of ice cream and a cake that costs $6?

Respuesta :

DjPeaceQueen
DjPeaceQueen DjPeaceQueen
  • 26-07-2018

4x+6 because the ice cream cost is not defined and the cake costs $6.

Answer Link

Otras preguntas

Please help: 3x + 4x - 3 = 81 solve for x
PLEASE CORRECT THIS FOR ME THANKS****arrange the circles (represented by their equations in general form) in ascending order of their radius lengths.*****
What is the value of x?
Given f = 95c + 32, the conversion formula for fahrenheit to celsius, solve for c.a)c = 59(f - 32)b)c = 95(f - 32)c)c = 95 · f32d)c = 59 · f32
Pablo rented a truck for one day there was a base fee of 16.99 and there was an additional charge of 73 cents for each mile driven Pablo had to pay 116.79 when
HELP ASAP -3(4x+2)-3x=1/4(16x-20)+12 Geometry question HELP FAST PLEASE! Solve for X I got x= -0.05 but in photo Math it says X=38
history 8th grade question
All of this Needs to be done
Which statement about 7/8 ×9=y is true? y = 9 y>9 y<9
A justice that agrees with the majority opinion but for different reasons is known as