darkpain9256 darkpain9256
  • 25-07-2018
  • Mathematics
contestada

What is the first step in finding the unit price on a box of 20 pencils?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 25-07-2018

You would need to know the cost of the box of 20, then you would divide the total cost by the number of pencils in the box. This would give you the cost of one pencil - which is the unit cost.


Example:

Lets say the box of 20 pencils cost $10.


Divide the total cost by the number of pencils:

10 / 20 = 0.50 - This means each pencil cost 50 cents, so the unit cost would be 50 cents per pencil.

Answer Link

Otras preguntas

find the part of each whole 222% of 55
Explain how you know that the sum of 12.6, 3.1 and 5.4 is greater than 20.
A movie cost $3,254,107 to produce what digit is in the hundred thousands place
What are the six principles in the Preamble?
Poetry is a creative art form, full of beautiful language and unique observations. Poets use metaphors, symbolism, and other types of figurative language to con
which is greater 0.64 or 9/10??
Which of the following is NOT a public good? a. community park c. armed forces b. fire department d. movie theater
What determines the atomic number of an atom? A. the number of neutrons in two atoms of an element B. the number of electrons in the outer layer of any atom
Find two lengths that are within 0.3 and 0.5
How was the Continental Army able to drive British forces out of Boston