koolprmom koolprmom
  • 25-07-2018
  • Mathematics
contestada

hank bought 2.4 lbs of apples each pound cost 1.95 how much did he spend on apples

Respuesta :

SmartMalachi
SmartMalachi SmartMalachi
  • 25-07-2018

He spent $2.34 since 2 lbs of apples costs 3.9 ( 1.95 * 2), then you add 3.9 to .78 (0.4 * 1.95) then you add it, and get 2.34.

Answer Link

Otras preguntas

The Townshend Acts taxed which of the following goods? A. cotton B. gold C. tea
When divorce is considered a social problem, who is expected to deal with the issue?
What happened to some Native Americans during the Jackson presidency? A. They were forced to move westward B. They allied themselves with slaves to seek equa
Find the missing angles and sides
Vibrations within the ________ are sent to the brain, where the sound is interpreted.
I can't figure out how to make the equation.
George spent 70% of his savings to buy a camera. The camera cost $574. How much money did he have originally in his savings?
Three of these sentences are written in conventional language, using standard English. Identify the one sentence that is different from conventional standard E
If I born in 2/09/06 and I live in Chicago, IL then what grade should I be in?
suma a doua nr este 101 ,iar produsul lor este 100 . care sunt cele doua nr?