veve96 veve96
  • 24-07-2018
  • Mathematics
contestada

bananas are on sale at 8 for 96. find the cost of 7 bananas

Respuesta :

Porshia
Porshia Porshia
  • 24-07-2018

This is a proportion problem. Set up your equation:

8/96 = 7/x

Now cross multiply

96 x 7 = 672

672/8 = 84


Answer is $84

Answer Link
Creati
Creati Creati
  • 24-07-2018

Hey!


For this type of question, you can make a proportion. Here is the proportion:


[tex] \frac{8}{96} = \frac{7}{x} [/tex]


Cross multiply:


[tex] 96 \times 7 = 672 [/tex]


Now divide by 8


[tex] 672 \div 8 = 84 [/tex]


That means 7 bananas cost $84


[tex] \framebox{Answer = \$ 84} [/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Can someone help me on this please ?
jenny puts a book on her desk. she lifts the book up with her finger, using a force of 0.5N .The cover is 10cm wide . calculate the turning moment on the cover
How do you say thank you in Chinese, Russian, and Indian
Hi! Can someone help me please.
i know im dumb enough to not know this but i need help
Weather-producing fronts are parts of storm systems called _____. hurricanes middle-latitude cyclones tropical storms tornadoes
I need help with I ready determining word meaning using context clues level g
How do you evaluate -1 + x / 2 equals 4
plant like protist are called
A sample of metal has a mass of 16.63 g, and a volume of 7.94 mL. What is the density of this metal?