kk7654 kk7654
  • 22-06-2018
  • Mathematics
contestada

A package of 25 mechanical pencils costs $5.75 How much does each pencil cost?

Respuesta :

Americ
Americ Americ
  • 22-06-2018
Divide the package cost by the number of pencils in the package?

= $5.75 ÷ 25

= $0.23 per pencil


ANSWER: Each pencil costs $0.23.

Hope this helps! :)
Answer Link

Otras preguntas

soil horizons are defined by physical features true or false?
Someone please help me with this
why in many math problems is historical data used?
Chromium III monohydrogen phosphate formula
Which social thinker won the Nobel Peace Prize in 1931?
which description of Earth's mantle is true
Workplace surveys suggest that satisfied employees are becoming _____. more uncommon more widespread less expensive less productive more complacent
I want to answer this question
explain how did early cities differ from neolithic villages and towns
An airplane is currently at an altitude of 3,500 meters,and it is gaining altitude at a rate of 230 meters per minute. it needs to reach an altitude of at least