PINK4123
PINK4123 PINK4123
  • 25-02-2016
  • Mathematics
contestada

A 5-ounce can of tuna cost $0.90. A 12-ounce can of tuna coats $2.40. Which is the better buy?

Respuesta :

Jennihasit Jennihasit
  • 25-02-2016
The second one is a better buy because you are paying two cents for each ounce in the first one youre paying 18 cents for each one
Answer Link

Otras preguntas

What is the best difference between a line and a point
Find the volume of a triangular prism with the following dimensions. Round to the nearest cubic unit. triangle base: 5 ft triangle height: 3 ft prism height:
Where did the last revolutionary war took place in virginia?
Which statement best describes one main idea of Of Plymouth Plantation? A.The colonists needed more supplies than they brought with them. B.Several people die
In an axiomatic system, which category do points, lines, and planes belong to?
What type of time do French people use on movie theater schedule? 24 hour clock AM, PM regular time army time
How did Japan establish itself as a global economic power
One way to sort information chronologically is to use
What is the name of the device that may be added to a panoramic unit to allow the operator to easily position the film and patient?
Hydrochloric acid and sodium hydroxide can be combined in equal ratios to form sodium chloride and water. Which best explains the reaction?