PuertoRicanGirl
PuertoRicanGirl PuertoRicanGirl
  • 23-02-2016
  • Mathematics
contestada

A girl went grocery shopping and brought 2pounds of onions for $2.50 what was the unit price of the onions

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 23-02-2016
unit price is price per 1 unit of stuff

the 1 unit of stuff is 1 pound

2.50=2 units
divide both sides by 2
1.25=1 unit

answer is unit price is $1.25 per pound
Answer Link

Otras preguntas

Which detail from paragraph 5 best reveals the author's point of view on how solutions become a reality? . . . The enthusiasm of each individual who attended th
How do volcanos form and when do they erupt
What are the seven disorders that the sacraments remedy?
Discuss the three phases of evolution of the supply chain concept relevant to the current case Scenario of SAB? Please motivate your answer.
Alguien es capaz de encontrarme está hoja con las respuestas? ¿podrían decirme en qué página encuentro esta hoja?​
What is the area of a triangle given the apothem of 18
The question is attached
State the reason for researching the topic.On Availability, Accessibility, Quality and Sustainable use of Freshwater in my community​
Licensee Brian received a notice that a client filed an ethics complaint against him through the local association of REALTORS. In the complaint, Brian should r
anong damdamin ang masasalamin sa mga saknong ang pag aalay ni balagtas kay selya?