ygbrazy6078 ygbrazy6078
  • 25-02-2024
  • Business
contestada

Jake buys a fruit smoothie and a protein bar for​ $5.90. Kobe buys 2 fruit smoothies and 4 protein bars. He pays​ $16.80. What is the cost of each fruit smoothie and each protein​ bar? x + y = 5.90 2x +4y = 16.80

Respuesta :

Otras preguntas

Looking up words in a dictionary will improve reading ________ and vocabulary.
Which expressions are equivalent to 4(4a+5) Select: 16a+5 16a+20
why did some southern states begin to talk of succession?
President Theodore Roosevelt’s commitment to the proverb, “Speak softly and carry a big stick; you will go far,” was most clearly shown when he (1) opposed cons
What is a number less than 400 but bigger than 312
Long division of 764 divided by 4, must show work
what does being able to express numbers in equivalent forms allow you to do
5.2 more than the product of seven and a number
What is a number less than 400 but bigger than 312
write 5/3 as a mixed number