anyiliquet1193 anyiliquet1193
  • 22-02-2024
  • Mathematics
contestada

Consider the sequence aₙ​ given by a₀​=2 and aₙ₊₁​=aₙ²/2aₙ​​​ for all n∈N. Show that an​ converges and find its limit.

Respuesta :

Otras preguntas

E Choose the correct answer and circle the corresponding letter.1. ¿Hablan ustedes español?2. ¿Necesitas mucho dinero?3. ¿Dónde busca Elena la información?4. El
Help Please!! First to answer correctly get brainliest!!
How many ounces are in 43 pounds? Group of answer choices
Help its all in the picture
A 2-pack of juice boxes costs $0.44. What is the price per box? A. $0.44 per box B. $0.88 per box C. $0.22 per box D. $0.11 per box
For all livestock, a(n) should always be available for medical emergencies and standard treatment.
calculatethe distanc. 5 hours at 50 km/h​
ʜᴏᴡ ᴄᴀɴ ɪ ᴘʀᴇᴠᴇɴᴛ ᴍʏꜱᴇʟꜰ ꜰʀᴏᴍ ᴘʀᴏᴄʀᴀꜱᴛɪɴᴀᴛɪɴɢ?...........
Dylan needs a fish tank for his tiny sharks. He needs a tank with a volume of 500 in3. Which dimensions for a fish tank will result in the volume that Dylan is
Two angles are complementary. The first angle measures 39º and the second angle is 3y. What is the value of y? O 51° O 470 O 11° O 17°