natlliyg4282 natlliyg4282
  • 23-01-2024
  • Mathematics
contestada

Makayla bought 6 bananas for $4. What was the cost of the bananas in bananas per dollar?

a. 1.5 bananas per dollar
b. 1.25 bananas per dollar
c. 1.75 bananas per dollar
d. 1.0 banana per dollar

Respuesta :

Otras preguntas

_____ is the belief that people should be as free as possible from government restraints. a. Nationalism b. Monoculturalism c. Industrial capitalism  d. Liberal
how did congress try to settle  the slavery issue in 1850?
Identify two powers the US Constitution prohibits the states from having.
The Three-fifths compromise resulted in...
The equation is:Point K is between points J and L. If JK= x^2-4x, KL= 3x-2 and JL=28, find the lengths of JK and KLbasically x^2-x-2 and how to solve that
(10x^6 + 8x^4) / 2x^2
write the equation a. a line with slope 2/3 that passes through the point (-3,6)b. a line that passes through the points (3,-1)and (5,7)
write 6/10 as a terminating decimal
It costs a dollars for an adult ticket to a reggae concert and s dollars for a student ticket. The difference between the cost of 12 adult tickets and 18 studen
Three friends want to drive to the park. park A is 3.4 miles from Jamie's house. park B is 15/8 miles from Jamie's house. which park is closer to Jamies house?