balindakawthar balindakawthar
  • 23-11-2022
  • Mathematics
contestada

(a) Strawberries cost $4.20 per kilogram and cream costs $8.56 per litre. Venus buys 1.2 kg of strawberries and 125 ml of cream. Work out the total cost.​

Respuesta :

Otras preguntas

What is the current in the circuit if R1=7 R 2 =15, and the voltage is 220 volts?
If the voltage is110 volts and the total resistance is 10, what is the measure of the current in the circuit?
Why is Father Miguel Hidalgo important?
what was two contributions that Moses made to the development of Judaism?
You borrow $90 from Grandma. You pay back $15 a week. Write an equation in standard form that represents the amount owed(y) after x weeks.
When a speeding truck hits a stationary car, the car is deformed and heat is generated. What can you say about the kinetic energy of the system after the collis
which expression can be used to change 75 kilometers per hour to meters per minute?
Gabriella has 20 quarters, 15 dimes, 7 nickels, and 8 pennies in a jar. After taking 6 quarters out of the jar, what will be the probability of Gabriella rando
where would you most likely find a wadi
Michelle needs to save $7,000 for school in the next two years. She found a bank that offers a 9% interest rate compounded annually. What does she need to depos