misokitty64 misokitty64
  • 23-11-2022
  • Mathematics
contestada

Nick paid $2.75 for a gallon of milk. Find the cost per quart of milk at this rate.

a. $0.55
b. $0.70
c. $0.93
d. $1.40

Respuesta :

Otras preguntas

is 7.321 greater than 7.314?
What are two examples of heat or pressure that can form metamorphic rock
7. " Hitch your wagon to a star" means A. A good cart needs a good horse B. It's good to have great goals C. If you live in space age, ride a missile D. Great
What was true of an epic hero in most ancient cultures
Joshua spends 25 minutes of each day reading.Let d be the number of days that he reads and let m represent the total minutes of reading. What is the the indepen
Chanina gets nervous when other people watch her eat lunch. she is worried that her behavior will catch the attention of others and they might make fun of the w
Pls help me guys! This is soooo hard!
Jane is making fruit baskets. She has 48 bananas and 72 apples. What is the greatest number of baskets that Jane can make if each contains an equal number of ap
Draw a line with a slope of 1/4 through the point ( 0, -4)
Harriet is cultivating a strain of bacteria in a petri dish. Currently, she has 103 bacteria in the dish. The bacteria divide every two hours such that the numb