santac0245 santac0245
  • 22-11-2022
  • Mathematics
contestada

A certain shampoo is available in two sizes. A 14.2 - ounce bottle costs $3.98. A 33.9 -ounce bottle costs $9.98.
Find the unit price for each size. Then state which size is the better buy based on the unit price.

Round your answers to the nearest cent.

A certain shampoo is available in two sizes A 142 ounce bottle costs 398 A 339 ounce bottle costs 998 Find the unit price for each size Then state which size is class=

Respuesta :

Otras preguntas

Pls help urgently will give an example to understand Example You statement: shouldn’t have told Jason that I liked him! I told you that was a secret. “I” Stat
( 4a - 5 ) + ( 3a + 6 )
Which athletic component best relates with catching a football a. agility b. coordination c. explosive power d. speed
Why do you 75% of Russians live in the European side of the country?
Which of these represents three molecules of carbon dioxide? (2 points) O 3C02 3C302 O C₃06 O 3C20
Pis hurry!! Its due today!!!!!!!!!!!!!!!!! PLS 20 point!!!!!!!!!
3x - 3 < 2 - 2x what is the answer
If AC = 48, write and solve an equation for x ​
Here is an inequality: -2x>10. a) Choose a value for x that would make this inequality true 10 -7 5 3 b) What is a solution to the inequality -2x≥10 but not
What is the use of force to move an object over a distance?