sarilopez4692 sarilopez4692
  • 21-11-2022
  • Business
contestada

huts sells hot dog $2/each. the variable cost is $1 and $0.35 is fixed overhead cost. a summer camp wishes to buy 100 hotdogs for $1.25/each. what is the profit for hut? a. increase by $25 b. stay the same c. decrease by $10 ( wrong ) d. decrease by $65

Respuesta :

Otras preguntas

according to the senator, which two ancient cultures have been major influences on many present day western cultures?
How does Anne Frank mature over the course of writing her diary. Give 3-5 reasons and sentences plz.
If there is 300 students and 18% students have chips how many students had chips
Does ralph think they'll be rescued? by whom? does piggy agree?
The mixture you separated was a mixture of iron filings, sand, and salt. Based on your understanding of matter, is this mixture a homogeneous mixture or hetero
What is the value of x in the equation x – y = 30, when y = 15?
What is the mass of 1.50 mol of sodium, na?
What is Walt Witman‘s poem about when I heard the learned astronomer
The idea of gender-based violence, while certainly a reality, may also help perpetuate the myth of
what is another pattern in the numbers? Rule: add 1, multiply by 2 first term: 2