JavanteY347800 JavanteY347800
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

Shelly was shopping and saw that a 14lb turkey costs $13.86. Calculate the unit price for 1 lb of turkey.

Respuesta :

Otras preguntas

Convert. If necessary, round to the nearest tenth. (Recall: 1.06 qt. ≈ 1 L) 15 L qt. a. 15.9 c. 13.4 b. 159 d. 134
Multiply 3 times of 5 feet 1 inch
Which of the following is true about blood pressure? a. It falls when the heart contracts. b. Artery walls help to maintain pressure, even between heart beats
A druggist is preparing a medication. Each capsule requires 0.007 gram of aspirin. He has 14 grams of aspirin. How many capsules can he prepare? a. 5,000 b. 5
What were the push and pull factors for immigrants coming to each region of English colonies?
The label on a gallon of ice cream shows the total fat contents as 9 grams (g) of which 6 grams are saturated fat. What is the ratio of saturated fat to total
What is the primary purpose of most constitutions? a. to define a moral code for people to follow b. to provide a substitute for government c. to prevent a s
_______ is/are the raw material of evolutionary change a. Genetic drift b. Nonrandom mating c. Assortative mating d. Mutations
What is a mnemonic? a. The technique of reviewing while you exercise b. A method to improve your scheduling c. A trick, game, or rhyme to help you remember s
Multiply 3 times of 5 feet 1 inch