nini209 nini209
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

A pack of paper costs $1.75, including tax. Mr. Valentino wants to purchase packs of paper for his class and has a $25 budget. Write and solve an inequality to solve for the number of packs of paper Mr. Valentino can purchase, and describe the graph of the solution.

Respuesta :

Otras preguntas

Describe the influence interest groups have on legislative process
What factors influence the rate of population growth of Eastern Europe? conflict between ethnic groups more agricultural land available more women in the workfo
During the Enlightenment, authors emphasized the use of rational thought and fought for the betterment of society. In light of discarding spiritual devotion and
What is the form of opinion known as public opinion ?
Two circles have the same center. Circle P has a radius of p units. Circle Q has a radius of q units. Which dilation could be used to prove that circles P and Q
How many numbers between 1 and 100(inclusive) are divisible by 3 or 10
What is the measure of ∠ C?
The sum of twice a number and four times a number subtracted from the number squared
What is the value of m?
Please help with these graph problems - thank you in advance! There are two!