troylh79 troylh79
  • 21-10-2022
  • Mathematics
contestada

Tara makes and sells scarves for children and adults. She is able to sell the scarves for $18 per unit. Materials for the scarves cost $4 each. She has fixed cost per month of $280 and estimates that she can make and sell 80 scarves each month. How many scarves does Tara need to sell to break even?

Respuesta :

Otras preguntas

Whereas the successful prosecution of the war requires every possible protection against espionage and against sabotage to national-defense material, national-d
What is the solution of the system of equations? y = -x + 4 y=-x+1 1 2 -2 0 2 y 2
Graph the inequality. 3x+4y≥20 see below pictures
-squareroot(16y²) if y<0
100 POINTS HELP PLEASE WILL MARK BRAINLIESTSSSS
How do you change the file type of a downloaded image?
Write an essay based on your outline from Lesson 2. Your essay will be about the same topic: a famous hoax from history. Like the outline, it must include a the
our responsibility towards community or society.​
select all the equations for which the value of the variable is three (3)
The data below shows the ice-cream flavors preferred by a group of children. Flavor vanilla 3 butter scotch 5 chocolate 3 mango 4 Number of children We want