black9316 black9316
  • 21-10-2022
  • Business
contestada

a manufacturer reports the following costs to produce 11,000 units in its first year of operations: direct materials, $11 per unit, direct labor, $7 per unit, variable overhead, $55,000, and fixed overhead, $143,000. the total product cost per unit under absorption costing is:

Respuesta :

Otras preguntas

how to undo the operation and explain why it works a. adding 28 b. dividing by 17
should the object be measured in grams or in kilograms? a feather a bulldog a television a penny
Doing monomials. How do you do this one?
what is the answer to 3p-5>2p+p-7
Which mathematical sentence most accurately expresses the information in the problem below? Crystal has 100 compact discs that she wants to put into boxes each
how would your weight change on the surface of an earth sized planet whose mass was greater than earths? why?
analogies, allow:permit::find:
how would your weight change on the surface of an earth sized planet whose mass was greater than earths? why?
If (-3, y) lies on the graph of y = (1/2)x, then y =
analogies, allow:permit::find: